Úvod

Obec Pruské

Image

Obec Pruské leží na ľavom brehu rieky Váh, pod Bielymi Karpatmi, 4 km od okresného mesta Ilava. Prvá písomná zmienka o obci Terra Pruska je z roku 1244. Obec patrila pod panstvo Vršatec a v stredovekých listinách bolo Pruské označované ako OPPIDIUM – mestečko, ktoré malo právo konať päťkrát do roka dobytčie a výkladné jarmoky. Medzi významné historické pamiatky patrí rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla z roku 1780 a kaplnka sv. Juraja z roku 1642. V rozsiahlom anglickom parku sa nachádza renesančný kaštieľ, ktorý bol postavený koncom 16. Storočia. V súčasnosti je využívaný ako stredná škola. Vo farskej záhrade sa nachádzajú tri unikátne kusy Tisu obyčajného, ktorých vek sa odhaduje na 700 rokov a sú chránenou kultúrnou pamiatkou.

Hrad Vršatec

Image

Patrí k hradom stredného Považia. Strmým bralom chránený hradný kopec bol osídlený už v dobe bronzovej. Po zriadení uhorského štátu tu postavili strážnu vežu s malým vojenským táborom, spomínaným r. 1244. Chránil severné hranice a kontroloval dôležitý priesmyk na Moravu. Neobyčajne členitý terén zapríčinil rozloženie objektu do dvoch výškových úrovní. Najvyššie položená štvorboká veža zabezpečovala výhľad do širokého okolia. V 16. storočí bol počas opevňovania vybudovaný renesančný palác s okrúhlou baštou v dolnej časti hradu.

Majiteľmi hradu bola v tom období rodina Vršatských. Výslovne vojenská pevnosť dostáva pomaly aj obytný charakter. Počas búrlivého roku 1707 hrad obsadili povstalecké vojská. Keď v nasledujúcom roku boli povstalecké vojská odovzdať Vršatec cisárskym vojskám, náhodný výbuch zničil veľkú časť hradu. Zvyšok potom zdemolovali na panovníkov príkaz.

Jaroslav Baška predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja

Vážení bežci, priaznivci behu do vrchu, milí športovci,

som veľmi potešený, že môžem prevziať záštitu nad takým výnimočným a jedinečným športovým podujatím, akým sú Majstrovstvá sveta veteránov v behu do vrchu 2017.

Beh do vrchu je menej tradičnou, no o to zaujímavejšou športovou aktivitou, ktorá udržuje zdravý životný štýl. Aj napriek tomu, že to nie je úplne bežná a verejnosti tak známa forma behu, má svoje významné miesto v športovom svete. Dokazuje to aj naša trojnásobná veteránska majsterka sveta Mária Marcibálová, ktorá je zároveň aj ambasádorkou MS 2017.

Šport všeobecne ako taký je dobrým učiteľom do života. Učí nás vytrvalosti, pracovitosti, ochoty prekonať seba samého, učí nás optimizmu. Pokiaľ sa tieto veci naučíme v športe, o to ľahšie ich dokážeme aplikovať i v každodennom živote.

Trenčiansky samosprávny kraj pravidelne podporuje rôzne športové podujatia, súťaže a aktivity, pretože v dnešnej uponáhľanej dobe plnej informačných technológii má šport veľký význam pre správne fungujúcu spoločnosť. Ako aktívny športovec zdieľam názor, že je potrebné pravidelne trénovať okrem tej mentálnej aj fyzickú kondíciu. Ako trenčianskeho župana ma teší, že si organizátori vybrali jednu z najkrajších lokalít v našom kraji. Vršatec ponúka krásne prírodné prostredie a výhľady, ktoré nevidíme každý deň. Verím, že všetkým bežcom ponúkne výnimočný zážitok odmenený atmosférou tohto miesta a jeho čarom.

Chcel by som sa poďakovať organizátorom pretekov za ich prácu a zároveň verím, že organizátorské skúsenosti členov dubnickej Únie behov do vrchu a Jogging klubu z minulých rokov spolu s nadšením a kreativitou prinesú účastníkom MS 2017 príjemnú a inšpirujúcu atmosféru veľkých pretekov. Majstrovstvá sveta veteránov v behu do vrchu 2017 budú nielen významným športovým podujatím, ale aj celospoločenskou udalosťou, ktorú by si návštevníci regiónu i domáci nemali nechať ujsť. Trenčiansky samosprávny kraj je hrdým partnerom tohto projektu a už teraz sa teší na spokojné tváre všetkých bežcov, ktorí si budú vychutnávať prírodné panorámy z vrchu Vršatec.

Bruno Gozzelino Prezident World Mountain Running Association

Som veľmi hrdý, že v mene WMRA (World Mountain Running Association) môžem pozdraviť všetkých vynikajúcich atlétov sveta, ktorí budú prítomní na Slovensku, aby sa zúčastnili 17. Majstrovstiev sveta veteránov v behu do vrchu 2. septembra 2017 v Pruskom.

V júli 2017 sa uskutoční Svetový kongres WMRA s voľbou novej Rady WMRA a v septembri už bude zvolený aj nový prezident WMRA. Avšak osobne som presvedčený, že skvelé vzťahy medzi WMRA a WMA (World Masters Association) budú pokračovať a tento ročník WMRA-WMA Majstrovstiev sveta veteránov v behu do vrchu opäť raz ukáže veľký význam behu do vrchu pre účastníkov z celého sveta!

5. augusta roku 2000 tie isté mestá, Pruské a Dubnica nad Váhom, boli organizátorom tretích neoficiálnych Majstrovstiev sveta veteránov v behu do vrchu. V tom čase bolo podujatie organizované výlučne samotnou WMRA. Po veľkom úspechu prvých troch neoficiálnych majstrovstiev, v zhode a perfektnej spolupráci WMRA a WMA spoločne usporiadali Majstrovstvá sveta v behu do vrchu v roku 2001!

WMRA si je istá, že organizačný výbor urobí všetko, čo je v ich silách, aby pripravili úžasné majstrovstvá. WMRA je presvedčená, že sa zapojí veľké množstvo športovcov. WMRA si je tiež istá, že všetci bežci ocenia pripravenú trať. Nepochybujem, že organizačný výbor spolu so Slovenským atletickým zväzom a s podporou miestnych politikov budú pracovať dobre a ponúknu všetkým atlétom príležitosť zúčastniť sa nezabudnuteľných majstrovstiev.

Zvláštne poďakovanie patrí WMA, predovšetkým prezidentovi, Stanovi Perkinsovi, Brianovi Kaveneyovi, funkcionárom WMA a všetkým členom predstavenstva WMA za priateľskú spoluprácu medzi WMRA a WMA a nášmu delegátovi WMRA, Andrzejovi Puchaczovi (technický delegát MS) za jeho dobrú prácu. WMA a WMRA spoločne sa neustále snažia zdokonaľovať predpisy a zabezpečiť, aby bola súťaž pre pretekárov stále zaujímavejšia.

Samozrejme toto podujatie, šampionát v behu do vrchu ako atletická disciplína, patrí neustále do rodiny  IAAF a to je veľmi dôležitý detail, ktorý musíme mať vždy na pamäti. Nakoniec osobitne treba poďakovať tlači a médiám a predovšetkým dobrovoľníkom a sponzorom týchto majstrovstiev, pretože bez nich by nebolo možné Majstrovstvá sveta v behu do vrchu zorganizovať!

Majstrovstvá sveta v behu do vrchu, každoročne organizované WMRA-WMA, sú vždy veľkým úspechom. Som si istý, že ani jeden z účastníkov majstrovstiev v Pruskom nezabudne na tieto dni po celý svoj život! Všetkým želám veľa šťastia a radosť zo šampionátu!

Stan Perkins Prezident World Masters Athletics

On behalf of the World Masters Athletics it is my pleasure to wish all athletes competing in this year's championships in Pruske, Slovakia the very best for their competition. Mountain Running is an extremely challenging activity and we appreciate the commitment, dedication and tenacity of each and every masters athlete from around the world who will compete in this World Championship.

WMA also wishes to congratulate the organisers of the championships for all of the hard work and effort that has gone into the preparations and presentation of the race. Having attended and observed my first such championship in Susa, Italy last year, I now understand the technical difficulties associated with this event and appreciate that a strong team is important and the support of the local community and government authorities is essential for the success of the championship.

This is an important event on the World Masters Athletics calendar and we must also thank Bruno Gozzelino and his team from the World Mountain Running Association for again presenting this championship for the WMA organisation. We have a long and strong relationship that continues to provide excellent standard competitions. Thank you.

Good luck and compete well! We trust you will be happy with your performance and enjoy the friendship of all involved with the championship.